«ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ» ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ!

ΔΩΡΕΑΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ*

ΛΕΥΚΩΣΙΑ | 31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2015 – 7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2015 | ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ

To Frederick Institute of Technology, προσκαλεί υποψήφιους φοιτητές/τριες σε δωρεάν εξερεύνηση σταδιοδρομίας.

Στόχος αυτής της πρωτοποριακής πρωτοβουλίας , η οποία αξιοποιήθηκε ήδη και με μεγάλη επιτυχία από πολλούς νέους,  είναι οι συμμετέχοντες να «βρουν τον δρόμο τους» μέσα από διασκεδαστικές και βιωματικές δραστηριότητες επαγγελματικού προσανατολισμού και να διεκδικήσουν υποτροφίες για το πρόγραμμα σπουδών της επιλογής τους.

Η εξερεύνηση αποτελείται από 3 βήματα:

1. ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
    Ποιά είναι η προσωπικότητά μου; Ποιές είναι οι αξίες, τα ενδιαφέροντα, οι δεξιότητες και τα επαγγελματικά χαρακτηριστικά μου;
  2. ΕΡΕΥΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ
    Ποιό επάγγελμα μου ταιριάζει; Ποιές γνώσεις, ικανότητες και δεξιότητες απαιτούνται για να το εξασκήσω; Ποιές είναι οι προοπτικές του επαγγέλματος που επέλεξα;
  3. ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ
    Ποιό είναι το ατομικό πλάνο σταδιοδρομίας μου; Πώς το παρουσιάζω με αυτοπεποίθηση στον διαγωνισμό για να διεκδικήσω υποτροφία;

Η εξερεύνηση θα προσφερθεί στην Ελληνική γλώσσα και θα συνδυάζει σύντομες παρουσιάσεις, ασκήσεις , διαδραστικά εργαστήρια, καθώς και διάφορες  καθημερινές ψυχαγωγικές δραστηριότητες .

Θα ξεκινήσει στις 31 Αυγούστου 2015 και θα ολοκληρωθεί με την ανακοίνωση του αποτελέσματος του διαγωνισμού στις 7 Σεπτεμβρίου 2015 (τα Σαββατοκύριακα θα είναι ελεύθερα).

Θα υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων ορίστηκε η  21η Αυγούστου 2015.

Οι αιτήσεις  μπορούν να υποβάλλονται απευθείας εδώ  ή να συμπληρώνονται (αίτηση) και να αποστέλλονται εδώ:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ»

Γραφείο Εισδοχής (Λευκωσία)
Γιάννη Φρειδερίκου 7, Παλλουριώτισσα, 1036 Λευκωσία, Κύπρος
Τηλ.: +357 22 394394, Φαξ: +357 22 438234
www.frederick.ac.cy

*Τελειόφοιτοι Μέσης Γενικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης
  Αγόρια που ολοκλήρωσαν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις

1.jpg6.JPG4.jpg7.JPG2.jpg5.JPG3.jpg