Φοιτήτρια του Frederick Institute of Technology εκπροσωπεί την Κύπρο στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό της Chevrolet

Φοιτητές του Προγράμματος Fashion Design του Frederick Institute of Technology έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό Young Creative Chevrolet στην κατηγορία Μόδα, που διοργανώνει και φέτος η Chevrolet, γιορτάζοντας παράλληλα και τα εκατοντάχρονά της. Φέτος, είναι η πρώτη χρονιά που η Κύπρος λαμβάνει μέρος σ’ αυτή την κατηγορία. Στο διαγωνισμό αυτό, συμμετέχουν φοιτητές Σχεδίου Μόδας από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες. Το θέμα του διαγωνισμού είναι η δημιουργία ενός διαχρονικού ρούχου, με μια αίσθηση retro-chic, επηρεασμένο από τη δεκαετία του 1910.

Τη Δευτέρα, 30 Μαΐου 2011, πραγματοποιήθηκε στο Frederick Institute of Technology τελετή ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων και η απονομή των βραβείων στους τρεις φοιτητές που διακρίθηκαν. Οι φοιτητές που βραβεύτηκαν είναι: Σάντη Αντωνίου 1ο βραβείο, Μαρίνα Κωνσταντίνου 2ο βραβείο και Μόνικα Γεωργίου 3ο βραβείο. Η νικήτρια του διαγωνισμού θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στον Ευρωπαϊκό τελικό που θα πραγματοποιηθεί στο Λονδίνο.

Την απονομή βραβείων έκανε ο κ. Ανδρέας Αραούζος, Διευθυντής Επικοινωνίας και Προβολής της εταιρίας Παυλίδης και Αραούζος, αποκλειστικών αντιπροσώπων της Chevrolet στην Κύπρο.

1ο βραβείο Σάντη Αντωνίου

2ο βραβείο Μαρίνα Κωνσταντίνου