TO FREDERICK ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΕ ΕΠΑΞΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΣΤΗΝ 1Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ!

#EUVocationalSkills#DiscoverYourTalent

Το Πανεπιστήμιο Frederick και το Frederick Institute of Technology είναι τα μοναδικά εκπαιδευτικά ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που διοργάνωσαν σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, δράσεις στο πλαίσιο της 1ης  Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Επαγγελματικών Δεξιοτήτων, που πραγματοποιήθηκε στις Βρυξέλλες και σε ολόκληρη την Ευρώπη από τις 5 ως τις 9 Δεκεμβρίου 2016.

Πέραν των 250 μαθητών και καθηγητών Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης (σχετικό βίντεο εδώ) είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου σε Λευκωσία και Λεμεσό, να συνομιλήσουν με καθηγητές, φοιτητές και απόφοιτους και να διαπιστώσουν μέσα από διαδραστικά εργαστήρια και παρουσιάσεις, πώς εφαρμόζονται στην πράξη επαγγελματικές δεξιότητες στους κλάδους της μηχανικής και των καλών και εφαρμοσμένων τεχνών.

• Ενδεικτικές δράσεις Μηχανικής Επιστήμης: Κατασκευή Αγωνιστικού Αυτοκινήτου (Frederick University Formula Team) , Έξυπνες Κινητές Συσκευές (Frederick University Mobile Devices Laboratory), Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (φωτοβολταϊκά, αιολικά) , Εφαρμογές Μικροελεγκτών, Αντισεισμική Προστασία, Τεχνολογία Μηχανών Εσωτερικής Καύσης, Ψυκτικά και Θερμοδυναμικά Συστήματα, Ταχεία Προτυποποίηση.
  • Ενδεικτικές δράσεις Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών: Η σημασία και η επιτυχημένη προετοιμασία Portfolio, Κατασκευή Καπέλων από Ανακυκλώσιμα Υλικά, Βασικές Αρχές και Δημιουργία Αφίσας (Poster).

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Επαγγελματικών Δεξιοτήτων αποτελεί μία από τις  δέκα βασικές δράσεις που προτείνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή με το Νέο Θεματολόγιο Δεξιοτήτων για την Ευρώπη. Προβάλλει την αριστεία στον τομέα της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης και οδηγεί τους νέους ανθρώπους ταχύτερα στην εύρεση εργασίας. Η σημασία που δίνεται στην πρακτική εφαρμογή της ακαδημαϊκής γνώσης, αποδεικνύεται τόσο από τα καινοτόμα προγράμματα σπουδών που προσφέρει το Frederick Institute of Technology, όσο και από το γεγονός ότι η πρακτική άσκηση προσφέρεται ως μάθημα και στα περισσότερα προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου Frederick.

Κατά την έναρξη της 1ης Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Επαγγελματικών Δεξιοτήτων σε Λευκωσία και Λεμεσό, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Frederick Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους και ο Δρ Κώστας Κυριάκου, Πρόεδρος  Επιτροπής Εσωτερικής Ποιότητας του Πανεπιστημίου Frederick, τόνισαν μεταξύ άλλων:     «Εκτός από την αριστεία στην αρχική Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση που αποδεικνύεται έμπρακτα και από την πρόσφατη συμμετοχή ομάδας καθηγητών του Πανεπιστημίου Frederickστην ανάπτυξη νέων κλάδων και ειδικοτήτων της Μέσης Τεχνικής Εκπαίδευσης, ιδιαίτερη έμφαση δίνεται και στη συνεχιζόμενη Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση και την πιστοποίηση Επαγγελματικών Προσόντων, μέσω προγραμμάτων που προσφέρει το νεοσύστατο Εκπαιδευτικό και Εξεταστικό Κέντρο Frederick».